Kadın Doğum Kliniğimizde Siz ve Bebeğiniz için uzman kadromuz ile 7/24 hizmetinizdeyiz.

Sevgili anne adayları ;Sorunsuz bir hamilelik için en önemli unsurlar psikolojik destek,doğru bilgilendirme ve testlerin zamanında eksiksiz bir şekilde yapılmasıdır.

Merkezimizde doğum yapmaya karar verdiğinizde ;Doktorunuz sizinle sürekli irtibat halinde olup gelişim sürecindeki bilgilendirme ile size sorunsuz ve bilinçli bir hamilelik geçirmenizi sağlayacaktır.Her türlü sorunuzda gerek merkezimizde gerek telefon ile doktorunuza ulaşıp bilgi alabiliceksiniz.Bu durum psikolojinize fayda sağlayacaktır.Siz ve Bebeğiniz için hazırlanacak test çizelgesi eksiksiz ve zamanında yapılarak sürekli kontrolünüz sağlanacaktır.Siz ve Bebeğiniz hazırlanacak test çizelgesi eksiksiz ve zamanında yapılarak sürekli kontrolünüz sağlanacaktır.Gerekmediği sürece sezeryan doğum önerilmeyecek ve doktorunuz tarafından normal doğuma psikolojik olarak hazırlanacaksınız...

Sadece Doğumda Değil, hamileliğiniz boyunca Siz ve Bebeğiniz için biz buradayız....

İDRAR KAÇIRMA

Kadınların baş belası olan idrar kaçırma vakalarında, ekibimiz bu konuların üzerinden başarılı bir şekilde gelmektedir.İdrar kaçırma problemi olan kadınların sorununu, ekibimiz 5 dakika süren kapalı bir operasyon ile çözüme kavuşturmaktadır.Bazı doktorlarımızın kadın doğum uzmanlığı eğitimi dışında kadınlarda gözüken idrar kaçırma problemlerine yönelik ayrıca 2 yıllık üroloji eğitimi mevcuttur.


VAJİNAL ESTETİK

Ekibimiz vajinal estetik konusunda (vajinal daraltma,labioplasti vs.)Son derece tecrübeli olup kadınlarımıza vajinal gençleştirme operasyonlarını başarıyla yapmaktadır.Kanserden korunma ve Kanser tarama testlerinin yanı sıra kliniğimizde kanser ameliyatları yapacak yetkinlikte ekibimiz mevcuttur.

KISIRLIK

Eğer kısıslık probleminiz varsa ve tedavi görmek istiyorsanız ekibimizde bu konuda tecrübeli hekimlerimiz mevcuttur.Kısırlık problemini ortaya çıkarma,yumurta takibi ,aşılama,tüp bebek hazırlık ve takip tedavisi güvenle kliniğimizde verilmektedir.Çocukları olmayan veya sürekli düşük yapan çiftlere danışmanlık hizmeti vermekteyiz.Kısırlık ile ilgili cerrahi girişimler merkezimizde yapılmaktadır.Artık çok az merkezde yapılmakta olan kapalı ameliyatlar kadın doğum ekibimizce yapılmaktadır.Zorunlu olmadığı sürece ekibimiz açık ameliyat yerine kapalı ameliyat yapmakta ve hastayı aynı gün taburcu etmektedir.Bu konuda ekibimiz son derece tecrübelidir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğimiz Op.Dr.Gürsel Otlu yönetiminde hafta içi 09:00-18:00 cumartesi 09:00-14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Tam teşekküllü, steril ameliyathane ve doğumhanemiz 7/24 açıktır.

Ön Not: Sitemizde ki bilgiler tanı ve tedavi amacı ile değil bilgilendirme için yazılmıştır.

Hizmet Alanlarımız

1.Gebelik Takibi (Obstetri) : Merkezimizde gebelik boyunca yaptırılması geren tüm tetkik ve tarama testleri uygulanmaktadır.

-Gebelik öncesi danışma ve muayene:

-Riskli gebeliklerin belirlenmesi ve takibi.

-Kan uyuşmazlığı (Rh uyuşmazlığı) tanısı ve tedavisi.

-Tekrarlayan düşükler (Habitüel Abortus) için detaylı araştırma (Genetik tarama, anne ve baba adayında kromozom analizi, anne adayında pıhtılaşma bozukluklarının araştırılması.)

-Gebelik rutinleri:

-Gebe kalan her kadına yapılması gereken tahliller.

-Kan Sayımı, Kan Grubu

-Karaciğer,Böbrek ve Tiroid Fonksiyon Testleri, Kan Şekeri

-Sifiliz testi (VDRL)

-Elisa Testi (Hepatit B, Hepatit C, HIV)

-TORCH Testi (Gebelikte geçirilmesi sakıncalı olan enfeksiyonların tespiti; Toxoplazma, Rubella[Kızamıkçık], CMV[Sitomegalovirus])

-Tam İdrar Tahlili, İdar Kültürü

-Genetik hastalık(Down Sendromu) taraması:

-İkili Test, 11-14 Hafta Taraması, Ense Kalınlığı(NT) Ölçümü

-Üçlü Test, 16-18 Hafta Taraması

-Dörtlü Test, 16-18 Hafta Testi

-Anne Kanında Down Sendromu Taraması (Panorama Test)

-Obstetrik Ultrasonografi:

-3D/4D(3 Boyutlu/4 Boyutlu Ultrasonografi) USG ile bebeğin yüz ve çeşitli bölgelerinin görülmesi, fotoğraflanması.

-Doppler (Renkli) Ultrasonografi ile bebeğin kan damarlarından akış hızlarının gösterilmesi iyilik halinin belirlenmesi.

1.Düzey Obstetrik Temel Ultrasonografi ile bebeğin kafatası, beyin, kalp, omurga, mide, mesane, kolları, bacakları, karın duvarının değerlendirilmesi, tahmini kilosunun hesaplanması, eşinin(plesanta) yapışma yeri ve durumunun saptanması, suyunun (amnion sıvısı) hesaplanması ve gebelik yaşının tayin edilmesi işlemleri.

-NST (Non Stress Test): Elekronik bir cihaz yardımıyla anne karnındaki bebeğin kalp seslerinin ve rahim kasılmalarının kayıt edilmesi.

2.Doğum: Steril doğumhanemizde 24 saat normal (vaginal) doğum yaptırılabilmektedir.

-Ağrısız doğum; Arzu eden gebelerimiz epidural anestezi(belden uyuşturma) ile ağrısız normal doğum gerçekleştirebilmektedir.

-Merkezimizdeki tam teşekküllü ameliyathanemiz acil durumlarda sezaryan ile doğum için 24 saat hazır bekletilmektedir.

3.Kadın Hastalıkları(Genel Jinekoloji): Merkezimizde konforlu ve hijyenik şartlarda, tek kullanımlı plastik steril aletlerle muayene yapılmaktadır.

-Pap Smear testi: Rahim ağzı kanser tarama testi. İnce ve tek kullanımlık aletlerle, 10-15 saniyelik bir işlemle ağrısız olarak yapılmaktadır

-Servikal koterizasyon: Tekrarlayan(kronik) rahim ağzı enfeksiyonlarında ve bazı gerekli durumlarda lokal anestezi (Uyutmadan, bölgesel uyuşturma ile) eşliğinde rahim ağzı koterize (yakma) edilebilmektedir.

-Genital siğiller (HPV, Human papilloma virüs): Merkezimizde genital siğillerin cerrahi , koterizasyon(yakma) ve kimyasal damage tedavisi ile komplike tedavileri yapılmaktadır. Siğillerin yaygınlığına göre lokal veya genel anestezi seçilebilmektedir.

-HPV Tiplendirilmesi: Hem siğillerde, hem de rahim ağzındaki virüslerin tiplendirilmesi yapılabilmektedir.

-Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Kadın genital organlarında enfeksiyon oluşturup (Servisit, vaginit, salphenjit, ooforit) , yanma, kötü kokulu akıntı, kaşıntı vs. şikayetlere neden olan hastalıkların tanısı ve tedavisi.

-Vaginal ve Servikal(rahim ağzı) Kültür: Gonore (bel soğukluğu), Klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastaların tanısı için uygulanabilmektedir.

-İdrar yolları enfeksiyonları: İdrar yaparken yanma, kasık ağrısı vb. şikayetlere neden olan enfeksiyonların tanı ve tedavi

-İdrar Kültürü: İdrar yollarında hastalığa neden olan bakterinin ve bu bakteriyi yok edebilecek doğru antibiyotiğin tespit edilmesi.

-Üriner Sistem USG: İdrar yollarının(Böbrek,Üreter,Mesane) ayrıntılı incelemesi.

-Adet düzensizlikleri: Aşırı adet görme, sık adet görme, ara kanamalar, adet sonrası lekelenmeler, az adet görme gibi şikayetleri olan hastalarımızın yaş grubuna (Adelösans [Ergenlik], menopoz öncesi vb.) göre uygulanan tanı yöntemlerinden sonra tedavisi planlanır.

-Endometrial Biyopsi: Özellikle 35 yaş sonrası, mevcut olan adet düzensizliklerinde, düzensizliğe neden olabilecek durumları araştırmak için rahim içinden örnek alınması. Lokal anestezi ayda genel anestezi eşliğinde uygulanabilmektedir

-Hormon Profili: Düzensiz kanamalara neden olacak hormon bozukluklarını saptamak için genelde adetin 2. Günü yapılmaktadır. FSH (Follikül Stimulan Hormon), LH (Luteizan Hormon), Estrojen, Prolaktin (Süt Hormonu), TSH (Tiroid Stimulan Hormon) vb.

-Hormonlu Rahim İçi Araç(Spiral) Uygulaması: Gerek görülen hastalarda, kanamaları azaltıcı “progesteron” içeren rahim içi araç(Mirena) uygulanabilmektedir.

-Tüylenme Artışı (Hirsutizm) : Kadınlarda bacak arası, göğüs arası, göbek çevresi ve çene altı gibi bölgelerdeki tüylenme artışı ve mevcut tüylerin kalınlıklarının artarak kıla dönüşmesine neden olabilecek hastalıkların araştırılması.

-Hormon Profili: Testosteron, Dehidroepiandrosteron Sülfat (DHEA-S, DHEA-SO, DHEA-Sülfat), 17 Hidroksi Progesteron (17-OH-P) vb. hormonların araştırılması.

-Sürrenal Ultrasonografisi: Kıllanma artışına sebep olabilecek hastalıkların oluşabildiği böbrek üstü bezlerinin araştırılması.

4.İdrar Kaçırma ve Genital Organ Sarkmaları (Ürojinekoloji):

-İdrar Kaçırma(Üriner İnkontinans): İdrar kaçırma şikayeti olan hastalarımıza merkezimizde yapılan ayrıntılı muayene sonucu medikal (ilaçla) ve cerrahi tedaviler uygulanmaktadır. Merkezimizde yapılan ameliyatlar;

-TOT Ameliyatı: Bu ameliyatta vajinal yolla yapılan ince bir kesi ile "polipropilen mesh" adı verilen bir bant, özel bir iğne yardımı ile yerleştirilerek üretral kanal yükseltilir. TOT ameliyatında hastanın yara iyileşimi oldukça hızlı, hastanedeki kalış süresi oldukça az (ortalama bir gün) ve ameliyat sonrası şikayetler oldukça azdır.

-Mini Sling: Kadınlarda stres üriner inkontinans (SUI) ‘a neden olan olumsuz koşulları ortadan kaldırarak, kontinans sağlamak üzere bugune kadar geliştirilmiş en düşük invaziv, son jenerasyon askı sistemidir.

-Pelvik Organ Sarkması: Merkezimizde, normalde pelvisin (leğen kemiği) içinde bulunan idrar torbası (mesane), rektum (kalın barsak) ve uterusun (rahim) vajinaya ve oradan dışarıya doğru sarkma şikayetleri bulunan hastalara uygun operasyonlar yapılabilmektedir.

-Mesane Sarkması (Sistosel) Ameliyatı (Kolporafi Anterior)

-Makat Sarkması (Rektosel) (Kolporafi Posterior)

-Rahim Sarkması (Desensus Uteri, Prolapsus Uteri); Çocuk istemi olan olgularda rahim kuyruk sokumu kemiğine asılma ameliyatı yapılır. İleri evre olgularda ise tercih edilen cerrahi vajinal histerektomi’dir (rahmin vajinal yolla çıkarılması).

5.İnfertilite (Kısırlık): Merkezimizde gebelik isteyen çitlere uygun tanı ve tedavi yaklaşımları planlanmaktadır. (Haftada en az iki kez düzenli cinsel ilişkisi olan ve çocuk olmasın diye herhangi bir korunma yöntemi kullanmayan bir kadın, eğer 1 yıl içinde gebe kalamıyor ise , eşi ile birlikte değerlendirmeye alınmalıdır.)

-Tanı İşlemleri

-Over Rezervi Değerlendirilmesi: Adetin 2.günü yapılan hormon ölçümleriyle yumurtalıklarda mevcut olan yumurta miktarı hakkında bilgi elde edilir.

-Histerosalpingografi (HSG): Rahim filmi olarak bilinen Histerosalpingografi (HSG) rahim boşluğunun ve tüplerin durumunu incelemek için çekilen röntgen filmidir. Bu işlem merkezimizde, inceleme sırasında hamile olunmadığından emin olmak için adetin 6-10. günleri arasında (Adetin başladığı gün 1. gün olarak sayılır) yapılmaktadır.

-Tedavi İşlemleri

-Folikülometri (Folikül takibi, yumurtlama takibi): Folikül, tek bir yumurta hücresini sarmalayan ve onu besleyip koruyan yapıdır. Her yumurtlama döneminde bir folikül olgunlaşarak yumurta hücresini serbest bırakır. Merkezimizde en gelişmiş ultrasonografi cihazları ile yumurtanın gelişiminin takibi ve folikülün çatlamasının takibi yapılarak gebelik şansı arttırılmaktadır.

-İntrauterin İnseminasyon (Aşılama): Erkeğin spermlerinin rahim içerisine özel ince bir boru ile verilmesidir. Verilmeden önce erkeğin spermleri özel bazı yöntemlerle yıkanıp hazırlanarak spermlerin hareketli ve normal olanları seçilir. Hazırlanmış olan spermler rahim içerisine özel bir enjektör vasıtasıyla verilir ve yumurtaya kolayca ulaşmaları sağlanır.

6.Menopoz: Menopoz döneminde kadın sağlığının korunması için düzenli yapılması gerekli olan tetkik ve muayene işlemleri Beykent Tıp Merkezi bünyesinde eksiksiz olarak bulunmaktadır.

-Homon Replasman Tedavisi (HRT): Menopozal dönemde ortaya çıkan şikayetlerin (Ateş basması, terleme, aşırı sinirlilik vb.) tedavisi ve kemik erimesinin (osteoporoz) için hormonal ilaçlar kullanılabilmektedir. Bu ilaçların başlanabilmesi için eksiksiz bir muayene işlemi yapılmış olmalıdır.

-Mamografi: Merkezimizde Digital mamografi cihazı bulunmaktadır.

-Kemik Dansitometri (Kemik Yoğunluğu Ölçümü): 40 yaş ve üzeri kadınlar kemik yoğunluğu ölçümü yaptırmalıdır. Menopoz dönemi sonrasında kemik yoğunluğunun takibi için menopoz dönemi öncesinde bir defa kemik dansitometrisi yapılmış olmalıdır. Merkezimizde kemik yoğunluğu ölçüm birimi bulunmaktadır.