Beykent tıp merkezi psikoloji bölümünde; Bireysel psikoterapi,Aile terapisi, Evlilik ve çift terapisi, ergen ve çocuk psikoterapi hizmetleri verilmektedir.

Psikoloğumuzun amacı bireylerin hayatlarını kolaylaştırmakla beraber onların güçlü yönlerini ön plana çıkarmaya çalışmak, iletişim problemlerini çözmek kişilerin problemlerle başa çıkma becerilerini geliştirerek kendilerini daha mutlu ve öz güvenli hissetmelerini sağlamaktır. Bunun yanında çocukların okula adapte problemleri, ergenlik döneminde yaşadığı krizler, genel fobiler, depresyon, cinsel işlev bozuklukları, obsesif kompulsif bozukluklar, yas sürecinde yaşanan depresyon, dikkat bozuklukları gibi konular ile ilgilenmektedir. Kişinin başvuruları doğrultusunda ihtiyaç duyulduğu taktirde gelişim testleri ya da zeka testleri uygulanabilir.

Çocuk Psikolojisi

Çocuğunuzun sağlıklı bir gelişim gösterdiğini anlayabilmek için dilsel, bilişsel, ince motor, kaba motor ve sosyal becerilerinin yaş gelişimine uygun beceriler sergilemesi gerekir. Her yaş dönemine uygun olarak yapılan aktiviteler ve oyunlarla çocuk gelişiminin desteklenmesi gerekir. Bu yüzden çocukta 0-6 yaş dönemi çok önemli görülmektedir.

Dikkat etmemiz gereken ilk adım ve en önemli konu “sınır koyma” olacaktır. Eğer bir çocuğa sınır koymayı beceremiyorsak sınır koymada tutuk davranıyor, özgüven aşılamada aşırıya kaçıyor ve net bir ses tonuyla “dur” diyemiyorsak yapacağımız hiç bir şey sonuç vermeyecektir. Bu adımı başarıyla tamamladıktan sonra diğer adımları uygulamak kolay olacaktır.

Diğer bir adım ailenin çocuğuyla işbirliği içinde olması, çocuk psikolojisinde en önemli noktadır. Çocuğunuz ne kadar zeki ya da uyumlu olursa olsun, geçmişte aile ile ilgili herhangi bir problem yaşamışsa bir şekilde bu olay çocukta problem olarak belirecektir.

Bunlara bağlı olarak çocuğunuz; tik bozuklukları olan, sorumluluk sahibi olmayan, arkadaş edinme becerisinde zorlanan ya da içe kapanık olabilir. Bu örnekler çoğaltılmakla birlikte aileyle olan ilişkilere bağlı olarak değişkenlikler gösterebilir.

Çocuk psikolojisini anlayabilmek için çocuk gelişimini bilmek gerekir. Çocuğun her yaşı ona özel ve özerktir. Onu anlamanın tek yolu bu yaşlarda ne yaşayacağını bilmek ve ona göre üstesinden gelme yollarını araştırmak ebeveyn için en pratik ve güçlü yol olacaktır.

Çocuğunun hangi yaşta ne yaşayacağını bilen bir birey bundan sonraki adımını da iletişimin gücünü kullanarak atmalıdır. Bu süre içinde iletişimi doğru ve güçlü kullanabilmek çok önemlidir. İletişimimiz ne kadar güçlü ve doğru olursa kendimizi çocuğumuza o kadar doğru bir şekilde aktarabiliriz.

Her şeyden önce “anne-baba” kavramının ne olduğunu bilmek

“Ne yapmalıyım?”

“Nasıl doğru ve güçlü iletişim kurabilirim ?”

“Sınır nedir, nasıl sınırlar koyabilirim?”

“ Ebeveynlikte benim rolüm ne?”

sorularını da güvenli bir şekilde yanıtlayabilen ebeveynler olmak yetişkinler için en önemli unsurdur. Çocuk deyip geçmeyelim, Unutmayalım ki çocuk ailenin aynasıdır.