VARİS NEDİR TEDAVİ SEÇENEKLERİ NELERDİR ?

Cilt altındaki kılcal damarların genişlemesine varis denir. Kalpten aldığı kanı bacaklara götüren atardamarların dokuları havalandırdıktan sonra kalbe dönüş yaptığı damarlara toplardamar denir. Bacaklarda da bu toplardamarlardan vardır. Yerçekiminin tersi yönünde giden kan venöz kapaklar sayesinde geri kaçmaz. Ancak herhangibir nedenden dolayı kapakçıklar hasar görürse kan bacaklarda birikir. Bu mekanizma varis oluşumuna zemin hazırlar. Toplumun yaklaşık olarak %30 unda varis olduğu sanılmaktadır.

HAZIRLAYICI FAKTÖRLER

1.Genetik faktörler

2. Çok oturma ya da çok ayakta kalma ( hereketsiz hayat )

3. Artan vücut yükü ( kilo alma kilolu olma )

BELİRTİLER

1. Ağrı

Gün içinde giderek artan ve akşamları pik yapan bacaklarda dermasızlık ve şişlik hissi ile beraber.

2. Renk değişikliği

3. Kılcal damarların oluşumu

4. Bacaklarda hissizlik

Varis dıştan görünür belirti vermeyebilir. Bu varis olmadığı anlamında gelmez. Halk arasında yaygın olarak kullanılan iç varis terimi aslında bunu anlatır.Ancak tıbben hüküm taşımaz.

Hastanemizde varislerin ileri tedavileri için polikliniğimiz hizmete girmiştir. Bölgemizde eksikliği hissedilen hastalık için her türlü teknolojik yenilikBÜNYEMİZDE MEVCUTTUR.

VARİSLER İÇİN DERCELENDİRME

1.DERECE BÜYÜK VARİSLER deriden yaptıkları çıkıntı yaklaşık 5-20 mm arasında.

2.DERECE ORTA VARİSLER deriden yaptıkları çıkıntı yaklaşık 0-5 mm arasında.

3.DERECE KILCALLAR deriden en fazla 1-2 mm çıkıntı yapan varislerdir

VARİS HASTALIĞINDA TEŞHİS ??

İleri derecede olan varislerde dışardan çıplak gözle rahatlıkla tanı konur. Ancak tedavi seyri için hastaların tamamına dopler venöz ultrason uygulaması yapılmalıdır. Her iki bacağa eş zamanlı yapılır. Tercihen deneyimli bir radyolog veya bu işle uğraşan cerrah tarafından yapılabilir.

Merkezimizde varis hastalıklarının teşhis tedavi ve takibi 2 hekim ( Radyolo, Genel Cerrah ) kontrolünde multidisipliner olarak yapılmaktadır.

VARİS TEDAVİ SEÇENEKLERİ

AÇIK CERRAHİ SEÇENEĞİ

1.BAĞLAMA YÖNTEMİ

2.SOYMA YÖNTEMİ

CERRAHİ DIŞI YÖNTEMLER ( EVLA, ENDOVENÖZ LAZER ABLASYON )

KOZMETİK TEDAVİLER ( SKLEROTERAPİ KÖPÜK VS. )

VARİS TEDAVİSİNDE UYGULANAN ALTERNATİF YÖNTEMLER

1.DİYET

2.HAREKETLİ VE SPORTİF YAŞAM

EVLA YÖNTEMİ İLE İLGİLİ BİLGİLER

Önce hasarlı olan damar dopler ultrason ile bulunur. Hasralı damara iğne ile girilerek laser ile uyumlu fiber konur. Trase üzerine lokal ansetezik enjeksiyonunda sonra lazer kullanılarak fiber denatüre edilir ve damar kapanmış olur. İşlem yaklaşık 1.5 saat sürer ve biter. Hasta normal yaşantısına hemen döner. Yaklaşık 2 ay içinde hasarlı ve kapatılan damar vücuttan tamamen atılır. Diğer damarlara ve pakaler köpük skleroterapisi yapılır.

EVLA AVANTAJLARI

İşlem 1 saat kadar sürer. İşlem sonrası hasta normal hayatına hemen geri döner. Başarı şansı çok yüksek olup cerrahi seçeneklere göre travması azdır.

GENEL CERRAHİ UZMANI

Op.Dr.Okan AKAT